Zamknij

Renta wdowia w planach nowego rządu na rok 2024

18:31, 26.12.2023 A.R / materiał prasowy Aktualizacja: 18:41, 26.12.2023
Skomentuj fot. ilustracyjne fot. ilustracyjne

Decyzja rządu Donalda Tuska w sprawie renty wdowiej - kluczowy krok w trosce o polskich seniorów.

Rząd Donalda Tuska podjął kluczową decyzję, która może zmienić życie wielu seniorów w Polsce. Minister do spraw polityki senioralnej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ogłosiła, że projekt dotyczący renty wdowiej zostanie przyjęty w 2024 roku. Inicjatywa ta stanowi odpowiedź na coraz większe wyzwania związane z utratą współmałżonka, zarówno emocjonalne, jak i finansowe.

Dlaczego renta wdowia?

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości - kobiety w Polsce żyją dłużej. To sprawia, że stają się one częściej wdowami, konfrontując się jednocześnie z kosztami samotnego utrzymania gospodarstwa domowego. Projekt renty wdowiej staje się zatem kluczową kwestią społeczną, mającą na celu złagodzenie tych trudności.

Co to oznacza dla seniorów?

Aktualnie, gdy senior traci współmałżonka, ma dwie opcje: skorzystać z renty rodzinnej w wysokości 85 proc. lub zachować swoje świadczenie emerytalne. Projekt Lewicy proponuje innowacyjne rozwiązanie, połączenie obu opcji i pozostawienie decyzji seniorom. Warto zauważyć, że proponowana renta wdowia nie mogłaby przekraczać 7,6 tys. zł brutto miesięcznie.

Historia projektu

Inicjatywa renty wdowiej to pomysł Lewicy, który próbowano przeforsować w parlamencie przez kilka lat. Mimo zamrożenia projektu, obecny rząd podjął decyzję o jego wyciągnięciu z "zamrażarki". Trzynasta i czternasta emerytura Zjednoczonej Prawicy znajdują teraz konkurencję w postaci solidnego projektu renty wdowiej.

Planuje się, że świadczenie to wejdzie w życie w ciągu najbliższych miesięcy. Koszt projektu wyniesie ponad 10 mld zł rocznie, co stawia go w centrum uwagi dyskusji budżetowej.

Jak to działa?

Projekt renty wdowiej obejmie około 1,5 mln wdów i wdowców, z uwzględnieniem przypadków, gdzie kobiety stanowią większość. Seniorzy będą mogli wybrać między pozostawieniem 100 proc. swojego świadczenia emerytalnego i dodaniem do niego 50 proc. renty rodzinnej, lub skorzystaniem w pełni z renty rodzinnej, zachowując 50 proc. swojego świadczenia emerytalnego.

Nowa inicjatywa rządu dotycząca renty wdowiej to krok w stronę zabezpieczenia seniorów po utracie współmałżonka. Projekt, który był zamrożony, teraz powraca do aktywnej dyskusji, wzbudzając nadzieję na poprawę sytuacji materialnej wielu osób starszych. Czekamy na kolejne etapy legislacyjne i przewidujemy, że projekt ten wpisze się w nową rzeczywistość polskich seniorów w 2024 roku.

(A.R / materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%