Zamknij

Jesień życia a przerost prostaty. Jakie zmiany zachodzą w organizmie mężczyzn?

12:08, 12.09.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:11, 12.09.2024
Skomentuj Jesień życia a przerost prostaty. Jakie zmiany zachodzą w organizmie mężczyzn? Jesień życia a przerost prostaty. Jakie zmiany zachodzą w organizmie mężczyzn?

Łagodny przerost prostaty (ang. BPH – benign prostatic hyperplasia) to choroba często spotykana u mężczyzn w starszym wieku – nawet do 90% mężczyzn w wieku powyżej 70 lat może mieć w prostacie zmiany odpowiadające jej przerostowi. Choroba rozwija się stopniowo i z czasem zaczyna stanowić podpęcherzową przeszkodę dla odpływu moczu. W jaki sposób powstaje BPH?

Jak powstaje przerost prostaty?

Choć od lat trwają badania nad tym, jak z wiekiem dochodzi do zwiększenia objętości prostaty, to wciąż istnieje wiele niewiadomych. Wiadomo, że prostata jest gruczołem hormonozależnym – zależnym od aktywnej postaci testosteronu. Testosteron wnika do stercza i tam pod wpływem enzymu 5-afla-reduktazy jest przekształcany w dihydrotestosteron. To on jest odpowiedzialny za stymulację komórek do wzrostu, podziału i czynności wydzielniczej.

U młodych mężczyzn wpływ dihydrotestosteronu na prostatę jest rekompensowany przez mechanizmy doprowadzające do kontrolowanego niszczenia komórek prostaty. Z wiekiem te procesy ulegają osłabieniu, przez co prostata stale, stopniowo zwiększa swoją objętość. [1]

Co wpływa na przerost prostaty?

Oprócz zmian hormonalnych istnieje wiele innych czynników, które wiąże się z prawdopodobieństwem szybszego ujawnienia się objawów przerostu prostaty. Bardzo ważną kwestią są czynniki genetyczne – wiek pojawienia się objawów laboratoryjnych i klinicznych przerostu prostaty zwykle jest podobny u mężczyzn w danej rodzinie.

Wpływ na przerost prostaty ma także:

  • niska aktywność fizyczna,
  • źle zbilansowana i niezdrowa dieta,
  • zły wypoczynek,
  • palenie tytoniu,
  • picie alkoholu. [2]

Jakie objawy daje przerost prostaty?

Prostata jest narządem znajdującym się tuż pod pęcherzem moczowym i przez jej środek przebiega początkowy odcinek cewki moczowej. Powiększenie rozmiarów prostaty z czasem prowadzi do rozwoju objawów z dolnych dróg moczowych u mężczyzn oraz niedrożności ujścia pęcherza moczowego. Jest to spowodowane z jednej strony samym powiększeniem prostaty uciskającego na cewkę moczową, a z drugiej strony zwiększeniem napięcia mięśni okołocewkowych.

Prowadzi to do:

  • trudności z oddawaniem moczu (utrudnione rozpoczęcie mikcji, osłabiony i/lub kroplowy strumień moczu, wyciek moczu po mikcji, nietrzymanie moczu z przepełnienia),
  • trudności z gromadzeniem moczu (częstomocz dzienny i nocny, parcia naglące, nietrzymanie moczu z powodu parcia).

Przerost prostaty – jakie są opcje leczenia?

Ze względu na starzenie się społeczeństwa coraz więcej mężczyzn będzie się zmagało z objawami łagodnego przerostu prostaty. Współczesna medycyna oferuje kilka metod postępowania.

Leczenie przerostu prostaty często rozpoczyna się od wprowadzenia korzystnych zmian w stylu życia (np. powzięcie aktywności fizycznej i zrzucenie zbędnych kilogramów) oraz stosowania preparatów roślinnych zawierających wyciąg z owoców palmy sabałowej lub śliwy afrykańskiej. Te leki dostępne bez recepty wpływają na zmniejszenie nasilenia objawów związanych z oddawaniem i gromadzeniem moczu.

Leki na prostatę na receptę to alfa-adrenolityki (np. tamsulozyna, doksazosyna), które rozluźniają mięśnie gładkie prostaty i ułatwiają opróżnianie pęcherza. Recepta jest też potrzebna do zakupu leków z grupy inhibitorów 5-alfa-reduktazy (np. finasteryd), które wpływają na przemianę testosteronu do jego aktywnej postaci.

Niepowodzenie farmakoterapii lub dalsze postępowanie objawów jest wskazaniem do wizyty u urologa celem omówienia operacyjnych technik leczenia łagodnego przerostu prostaty. [3]

 

Bibliografia
[1]     M. Ng, S. W. Leslie, i K. M. Baradhi, „Benign Prostatic Hyperplasia”, w StatPearls [Internet], StatPearls Publishing, 2024. Dostęp: 4 sierpień 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK558920/
[2]     H. W. Lee, S. A. Kim, J. W. Nam, M. K. Kim, B. Y. Choi, i H. S. Moon, „The Study About Physical Activity for Subjects With Prevention of Benign Prostate Hyperplasia”, Int Neurourol J, t. 18, nr 3, s. 155–162, wrz. 2014, doi: 10.5213/inj.2014.18.3.155.
[3]     „Medycyna po Dyplomie - Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego”. Dostęp: 4 sierpień 2024. [Online]. Dostępne na: https://podyplomie.pl/medycyna/25833,leczenie-lagodnego-rozrostu-gruczolu-krokowego
(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu seniorbb.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%