Zamknij

Zalety czytania książek w dojrzałym wieku

19:22, 31.03.2024 Iwona Krynicka /SILVER oficyna wydawnicza Aktualizacja: 19:26, 31.03.2024
Skomentuj Oficyna Wydawnicza Silver Oficyna Wydawnicza Silver

Oczywistym jest stwierdzenie, że warto czytać książki. Poszerzają one horyzonty i zapewniają doskonałą rozrywkę. Jednak spędzanie czasu na lekturze ma o wiele więcej zalet, również takich, które mogą być szczególnie atrakcyjne dla osób w dojrzałym wieku. Jak się bowiem okazuje, czytanie może świetnie oddziaływać nie tylko na umysł człowieka, ale także na jego ciało. Jest także podstawą kontaktów towarzyskich.

Sprawny umysł

Jak wiadomo, czytanie pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny człowieka. Jest swego rodzaju ćwiczeniem komórek mózgowych, dzięki któremu pracują one efektywniej. Lektura poprawia koncentrację i pamięć, bo przecież śledzenie tekstu, w szczególności dłuższych powieści, wymaga odpowiedniego skupienia oraz zapamiętywania licznych szczegółów. Co więcej, czytanie może opóźnić proces starzenia się aż o 30%. Być może przesadą byłoby mówienie, że to istny eliksir młodości, ale jego pozytywny wpływ na zdrowie jest niezaprzeczalny. Potwierdzają to naukowcy, którzy dowodzą, że czytanie chroni przed demencją i opóźnia rozwój choroby Alzheimera. Sięganie po książkę jest więc doskonałym sposobem na zachowanie sił do życia i bystrości umysłu.

Odprężenie z książką

Czas spędzony na lekturze owocuje także uczuciem zrelaksowania. Ciekawa historia potrafi pochłonąć nas bez reszty, skupiamy się na akcji, dzięki czemu zapominamy o zmartwieniach. Takie zaangażowanie w lekturę przynosi prawdziwie głębokie ukojenie. Okazuje się bowiem, że pozwala ono na redukcję stresu nawet o 68% ― skutkuje obniżeniem ciśnienia krwi i tętna, a także rozluźnieniem mięśni. Co więcej, czytanie pomaga w zasypianiu. W chwili zdenerwowania warto zatem zanurzyć się w świat wykreowany przez ulubionego autora, a negatywne emocje w krótkim czasie odejdą w zapomnienie.

Przypływ wiedzy

Kolejna zaleta czytania to oczywistość – czyni ono człowieka mądrzejszym. Sprawia, że większy staje się nasz zasób słownictwa, a dzięki temu jesteśmy odbierani przez innych jako osoby elokwentne. W książkach znajdujemy też wiedzę na wszelkie tematy. Z nich czerpiemy zarówno informacje typowo encyklopedyczne, jak i wiadomości, które mogą być przydatne w codziennym życiu – te ostatnie często znajdujemy w utworach, które traktują o bohaterach podobnych do nas samych.

Dlatego też osobom w dojrzałym wieku przypaść do gustu mogą książki oficyny wydawniczej Silver, której misją jest odpowiadanie na potrzeby czytelników 55+. Publikuje ona powieści o ludziach mających 60, 70 lat, którzy mierzą się z różnorodnymi wyzwaniami. Za przykłady życiowych historii niech posłużą powieści Wbrew pozorom Hanny Bilińskiej-Stecyszyn oraz Jeszcze chwilę Liliany Fabisińskiej i Marii Fabisińskiej. W pierwszej książce główni bohaterowie nie są szczęśliwi w swoim związku, co rzutuje na ich relacje rodzinne i wywołuje konflikt między teściową a synową. Pojawia się więc pytanie, czy nadszarpnięte więzi da się jeszcze uratować przed zupełnym zerwaniem. W drugiej powieści na Jagodę ― pierwszoplanową postać spadają kłopoty rodzinne, do których dochodzi natłok obowiązków zawodowych, złamanie nogi oraz zdiagnozowana niespodziewanie jaskra. Szczęście w nieszczęściu, że może liczyć na pomoc przyjaciółek, takich, które znajdą wyjście z każdej sytuacji. Z pewnością niejeden czytelnik w dojrzałym wieku utożsami się z bohaterami owych książek i dostrzeże podobieństwo pomiędzy ich sytuacją życiową a własną. Nie tylko umocni go to w przekonaniu, że nie jest sam w borykaniu się z  konkretnymi problemami, ale także da być może podpowiedź, jak sobie z nimi poradzić. Ponadto taka lektura z pewnością nastawi go do życia optymistycznie, gdyż powieści oficyny wydawniczej Silver zawsze dają nadzieję na lepsze jutro.

Czytelnicza wspólnota

Wiele osób odczuwa radość z czytania także dlatego, że dzięki temu łatwiej jest im się integrować z innymi. Wnikanie w literackie historie rozwija bowiem zdolność współodczuwania, gdyż w naturalny sposób w czytelnikach rodzi się empatia względem opisywanych bohaterów. Ponadto przeczytane książki są świetnym tematem do rozmów. Obecnie istnieje wiele miejsc zrzeszających wielbicieli literatury, wymieniających się przemyśleniami na temat lektur, takich jak miejskie biblioteki i dyskusyjne kluby książkowe. Uczęszczanie do nich jest doskonałym sposobem na urozmaicenie swojego życia towarzyskiego i sposobnością do poznania innych osób, których pasją jest czytanie. Warto dodać, że biblioteki i inne instytucje kulturalne coraz chętniej rozwijają swoją ofertę dla silverów, zarówno poprzez poszerzanie księgozbioru o atrakcyjne dla nich pozycje, jak i organizowanie interesujących wydarzeń. Jest więc duża szansa na to, że wizyta w takim miejscu będzie należała do udanych.

Podsumowując, czytanie książek jest dobre na wszystko. Utrzymuje mózg w dobrej kondycji, koi nerwy i czyni człowieka mądrzejszym. W jego trakcie niejednokrotnie można znaleźć odpowiedź na własne problemy. W dodatku książki stanowią doskonały temat do rozmów, a w miejscach, które zrzeszają nałogowych czytelników zawrzeć można wartościowe znajomości. Jeżeli więc znajdziemy dla siebie czas wolny, pamiętajmy, że – jeśli spędzimy go z książką – nigdy nie będzie to czas stracony

(Iwona Krynicka /SILVER oficyna wydawnicza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%