Zamknij

Bycie perukarką, to nie tylko rzemiosło ...

13:35, 02.02.2024 A.R / materiały prasowe Aktualizacja: 13:49, 02.02.2024
Skomentuj źródło: akfklaps.pl źródło: akfklaps.pl

W trakcie 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać Człowieka Brązowym Sercem" w Oświęcimiu, film Zbigniewa Wróbla, zatytułowany "Perukarka", zdobył prestiżową nagrodę w kategorii dokument. To niezwykłe dzieło ukazuje nie tylko rzemieślnicze umiejętności, ale przede wszystkim pasję i niezłomność Marii Dyczek.

60 lat w służbie sztuki teatralnej

Maria Dyczek, mistrzyni rzemiosł teatralnych związana z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, to postać niezwykle istotna dla polskiego środowiska artystycznego. Pracując w teatrze od 1963 roku, jej umiejętności tkania peruk i tworzenia scenicznego makijażu zdobyły uznanie nie tylko w kraju, ale również poza granicami.

Nominacja do nagrody Prezydenta Miasta

W uznaniu dla jej wkładu w dziedzinie kultury i sztuki, kapituła Nagrody Prezydenta Miasta przyznała Marii Dyczek nominację do prestiżowego wyróżnienia Ikar. To kolejne potwierdzenie nie tylko jej rzemieślniczych umiejętności, ale także wpływu na kształtowanie polskiego teatru.

Sztuka przekazywania wiedzy

Maria Dyczek, wywodząca się ze szkoły legendarnego mistrza Ryszarda Palucha, nie tylko doskonali swoje rzemieślnicze umiejętności, ale także przekazuje swoją wiedzę kolejnym pokoleniom. Podczas warsztatów teatralnych oraz otwartych dni w swojej pracowni, chętnie dzieli się tajnikami sceny, inspirując młodych adeptów.

"Perukarka" – Film, który wzrusza i inspiruje

Film Zbigniewa Wróbla, niezależnego twórcy związanej z Amatorskim Klubem Filmowym Klaps z Chybia, nie tylko ukazuje techniczną perfekcję pracy Marii Dyczek, ale również zgłębia jej filozofię życiową. "Perukarka" to nie tylko portret artystki, ale również hołd złożony pasji, która staje się nieodłączną częścią życia.

Międzynarodowy Festiwal Kochać Człowieka

Organizowany co dwa lata przez Oświęcimskie Centrum Kultury, Festiwal Kochać Człowieka przyciąga twórców-amatorów z Polski i zagranicy. To nie tylko miejsce prezentacji filmów, ale również platforma do wymiany doświadczeń i refleksji nad ludzkim bytem.

Maria Dyczek, mistrzyni peruk i makijażu, stanowi źródło inspiracji nie tylko dla środowiska teatralnego, ale również dla każdego, kto szuka w sztuce głębszego sensu. "Perukarka" to nie tylko dokument o rzemiośle teatralnym, to opowieść o pasji, poświęceniu i umiejętności dostrzegania piękna w każdym aspekcie życia. 

(A.R / materiały prasowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%