Zamknij

Symulator Starości pomoże lepiej zrozumieć seniorów

15:41, 11.01.2024 A.R / materiał prasowy Aktualizacja: 15:42, 11.01.2024
Skomentuj fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

W Centrum Seniora w Bielsku-Białej odbyły się niezwykłe warsztaty, które pozwoliły uczestnikom lepiej zrozumieć starość i być może popatrzeć z większym zrozumieniem na ograniczenia osób w podeszłym wieku. Organizatorem szkolenia była firma Promedica24, specjalizująca się w opiece nad osobami starszymi. Wydarzenie, które miało miejsce 10 i 11 stycznia, przyciągnęło liczne grono pracowników Urzędu Miejskiego oraz opiekunów osób starszych.

Symulator Starości pomoże lepiej zrozumieć seniorów

Uczestnicy warsztatów mieli okazję "doświadczyć starości" na własnej skórze poprzez założenie innowacyjnego kombinezonu geriatrycznego. Ten specjalny strój, skomponowany z nakładek usztywniających stawy, obciążników na kostki i nadgarstki, kamizelki obciążającej ciało oraz innych elementów, naśladuje fizyczne ograniczenia związane z wiekiem. Adam Koziński z Promedica24 podkreślał, że doświadczenie to pokazało uczestnikom, iż proste, codzienne czynności mogą stać się niezwykle skomplikowane.

Symulator starości / fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM

Szkolenie dla pracowników i opiekunów ludzi starszych

Podczas dwudniowych warsztatów przeszkolono dwie grupy pracowników Urzędu Miejskiego oraz jedną grupę opiekunów osób starszych z placówek pomocy społecznej. Łącznie sto osób miało okazję nauczyć się empatii poprzez praktyczne doświadczenia związane ze starością.

Beata Rozpędek z Centrum Seniora w Bielsku-Białej podkreśliła, że inicjatywa ta ma na celu nie tylko lepsze zrozumienie potrzeb seniorów, ale także przeciwdziałanie stygmatyzacji osób starszych. Firma Promedica24, poprzez program "Zrozumieć Starość", pragnie podnosić świadomość obsługujących seniorów, co do codziennych wyzwań, jakie stawia przed nimi wiek.

Uczulać młode pokolenie

Nie tylko pracownicy i opiekunowie wzięli udział w warsztatach. Ponadto, firma Promedica24 zaprosiła także uczniów szkół ponadpodstawowych, dając im szansę na zrozumienie, jakie zmiany czekają ludzi w starszym wieku. Ponad 60 młodych osób miało okazję doświadczyć, co oznacza być starszym człowiekiem.

Beata Rozpędek podkreślała wagę edukacji najmłodszego pokolenia na temat zmieniającego się stanu zdrowia i mobilności osób starszych. "Zrozumienie starości to empatyczne podejście do seniora oraz uświadomienie sobie samemu, że każdego z nas czeka starość i może być trudno" - mówiła.

Warsztaty w Centrum Seniora w Bielsku-Białej nie tylko dostarczyły praktycznej wiedzy na temat starości, ale również zainicjowały ważną dyskusję na temat roli społeczeństwa w obsłudze seniorów. Poprzez doświadczanie fizycznych ograniczeń, uczestnicy zdobyli unikalne spojrzenie na życie osób starszych, co może przyczynić się do poprawy jakości świadczonej opieki. Inicjatywa Promedica24 rysuje się jako krok w kierunku bardziej świadomego i empatycznego społeczeństwa, gotowego sprostać wyzwaniom związanym ze starzeniem się ludności.

(A.R / materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%