Choć od lat trwają badania nad tym, jak z wiekiem dochodzi do zwiększenia objętości prostaty, to wciąż istnieje wiele niewiadomych. Wiadomo, że prostata jest gruczołem hormonozależnym – zależnym od aktywnej postaci testosteronu. Testosteron wnika do stercza i tam pod wpływem enzymu 5-afla-reduktazy jest przekształcany w dihydrotestosteron. To on jest odpowiedzialny za stymulację komórek do wzrostu, podziału i czynności wydzielniczej.
U młodych mężczyzn wpływ dihydrotestosteronu na prostatę jest rekompensowany przez mechanizmy doprowadzające do kontrolowanego niszczenia komórek prostaty. Z wiekiem te procesy ulegają osłabieniu, przez co prostata stale, stopniowo zwiększa swoją objętość. [1]
Oprócz zmian hormonalnych istnieje wiele innych czynników, które wiąże się z prawdopodobieństwem szybszego ujawnienia się objawów przerostu prostaty. Bardzo ważną kwestią są czynniki genetyczne – wiek pojawienia się objawów laboratoryjnych i klinicznych przerostu prostaty zwykle jest podobny u mężczyzn w danej rodzinie.
Wpływ na przerost prostaty ma także:
Prostata jest narządem znajdującym się tuż pod pęcherzem moczowym i przez jej środek przebiega początkowy odcinek cewki moczowej. Powiększenie rozmiarów prostaty z czasem prowadzi do rozwoju objawów z dolnych dróg moczowych u mężczyzn oraz niedrożności ujścia pęcherza moczowego. Jest to spowodowane z jednej strony samym powiększeniem prostaty uciskającego na cewkę moczową, a z drugiej strony zwiększeniem napięcia mięśni okołocewkowych.
Prowadzi to do:
Ze względu na starzenie się społeczeństwa coraz więcej mężczyzn będzie się zmagało z objawami łagodnego przerostu prostaty. Współczesna medycyna oferuje kilka metod postępowania.
Leczenie przerostu prostaty często rozpoczyna się od wprowadzenia korzystnych zmian w stylu życia (np. powzięcie aktywności fizycznej i zrzucenie zbędnych kilogramów) oraz stosowania preparatów roślinnych zawierających wyciąg z owoców palmy sabałowej lub śliwy afrykańskiej. Te leki dostępne bez recepty wpływają na zmniejszenie nasilenia objawów związanych z oddawaniem i gromadzeniem moczu.
Leki na prostatę na receptę to alfa-adrenolityki (np. tamsulozyna, doksazosyna), które rozluźniają mięśnie gładkie prostaty i ułatwiają opróżnianie pęcherza. Recepta jest też potrzebna do zakupu leków z grupy inhibitorów 5-alfa-reduktazy (np. finasteryd), które wpływają na przemianę testosteronu do jego aktywnej postaci.
Niepowodzenie farmakoterapii lub dalsze postępowanie objawów jest wskazaniem do wizyty u urologa celem omówienia operacyjnych technik leczenia łagodnego przerostu prostaty. [3]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz