Zamknij

Ścieżkami globtrotera. W Libereckiej Krainie

16:51, 12.01.2024 Globtroter z Bielska-Białej Aktualizacja: 15:44, 02.02.2024
Skomentuj Ogród botaniczny Ogród botaniczny

Przed nami zimowe ferie, czas szkolnej i rodzinnej laby, które zachęcają do wyjazdów i relaksu na łonie natury. W poszukiwaniu zimowych, szalonych wrażeń zapraszam w podróż do czeskiego Liberca, około 5 godzin jazdy (460 km) ze stolicy Podbeskidzia.

Urokliwe miasto w Karkonoszach, które podobnie jak Bielsko-Biała swój rozwój zawdzięcza tkactwu i sukiennictwu. Tutaj powstała w 1852 r. pierwsza w monarchii Austro-Węgier szkoła tkactwa a pierwsze fabryki tekstylne powstały w 1798 r., które poprzedziło założenie cechu sukienniczego już w 1427 r. 

Położenie Liberca może przypominać krajobraz górski otaczający nasze miasto. Do pereł architektury historycznej z różnych epok należą miejski ratusz, będący pomniejszoną kopią wiedeńskiego ratusza w stylu nowoczesnego gotyku z 65. metrową wieżą, z której w okresie letnim można zobaczyć piękno Karkonoszy. Estetyczne doznania zapewnia barokowy kościół Świętego Krzyża, w drewnianej zabudowie z tego samego okresu co domki waldsztejnskie, które w Europie są rzadkością.

Ratusz miejski

Ciekawą eklektyczną budowlą z okresu XIX w. jest teatr im. F. X. Šaldy zaprojektowany przez wiedeńskich architektów. Dla tych, którzy chcą wzbogacić wiedzę o naszych sąsiadach polecam Muzeum Północnych Czech, natomiast w jego pobliżu znajduje się była willa wielkiego przemysłowca Römhelda, gdzie w galerii zgromadzono liczne dzieła malarstwa flamandzkiego. 

Doskonałym punktem widokowym jest królująca nad miastem góra Ještěd (1012 m n.p.m.). Z niej to właśnie możemy zobaczyć zabytki Liberca oraz wspaniałą panoramę górskich szczytów. Do dolnej stacji kolejki linowej można z Liberca dojechać tramwajem linii nr 3. Na Ještěd należącej do korony Sudetów został wybudowany nowoczesny obiekt turystyczny wg projektu Karola Hubačka, uhonorowany prestiżową nagrodę Paretta. Obecnie na górę można również wyjechać samochodem. Hotel zapewnia dobrą czeską gastronomię oraz miejsca parkingowe. Na górze można zobaczyć intrygującą rzeźbę ,,Dziecko z Marsa 2003" Jarosława Rona. 

Dziecko z Marsa

Góra Ještěd ma wielkie znaczenie dla Liberca i została umieszczona w herbie tej krainy. Wysoka jakość i bogaty wybór sportów zimowych są najlepszym atrybutem dla których Kraj Liberecki jest zaliczany do najlepszych miejsc na zimowy urlop. Karkonosze oferują doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego, biegowego i innych zimowych sportów ekstremalnych. Miejscowe ośrodki oferują 4. kolejki linowe i 6. wyciągów. Trasy zjazdowe nadają się dla rodzin z dziećmi ale również dla doświadczonych i wymagających narciarzy. Jest tutaj również tor saneczkowy o długości 3. km. Można rozkoszować się jazdą śnieżnymi skuterami. 

Góra Ještěd

Dla tych którzy szukają mocnych wrażeń, dla tzw. rangersów czeka Lodowa ściana w byłym kamieniołomie granitu w samym centrum miasta, która w zimie zmienia się na idealny teren treningowy, pozwalając sprawdzić się na trasach o różnym stopniu trudności. W pobliżu Liberca w Bedrichovie rozpoczyna się 170. km trasa dla narciarzy biegowych, słynna Magistrala Izerska. Na jeziorze Machy w romantycznym otoczeniu niedalekiego zamku Bezděz przy sprzyjających warunkach można do woli jeździć na łyżwach. Na środku jeziora jest skalista wysepka Myšlin, która dodaje zimowego uroku temu bajkowemu miejscu! 

Średniowieczny zamek w Bezděz to początek szlaku na Diabelską i Wielką Wieżę, miejsca wycieczek w okresie letnim. Sam Zamek jest tajemniczym miejscem dla odkrywców ukrytego tutaj skarbu Templariuszy - najbogatszego zakonu rycerskiego, który podobnie jak w Polsce i Słowacji miał swoje liczne komandorie. Ciekawostką geograficzną jest fakt, że jezioro Machy jest największym stawem w Czechach, który w okresie letnim zapewnia wodne atrakcje turystyczne z bogatą bazą noclegową, o czym warto pamiętać w okresie wakacji! Oprócz zimowych atrakcji Liberec zaprasza do najstarszego ogrodu zoologicznego w Czechach założonego w 1904 r. o powierzchni 13 ha, gdzie można zobaczyć ponad tysiąc gatunków różnych zwierząt. Dodatkową atrakcją jest safari dające namiastką podróży po afrykańskich rezerwatach przyrody. 

Do wyjątkowych miejsc należy również zaliczyć centrum nauki Iqpark Liberec, gdzie działy poświęcone m.in. fizyce, anatomii, astronomii, geologii, genetyce zapewniają edukację oraz dobrą zabawę. Jakby tego było mało, Liberec zaprasza do Dino Parku - krytego parku rozrywki, który znajduje się na trzech piętrach Centrum Handlowego Plaza Liberec. Przez cały rok czekają na każdego mega atrakcje w tym kino 3D. Wisienką na torcie jest Centrum Babylon Liberec - największy całoroczny kompleks rozrywkowy nie tylko w Czechach, ale całej Europy Środkowej. Na miłośników roślin czeka Ogród Botaniczny z dziewięcioma pawilonami i sezonowymi ogrodami. Nad głowami zwiedzających pływają egzotyczne ryby w wielkim akwarium. Miłośnicy motoryzacji zaspokoją swoje oczekiwania w Muzeum Techniki z ogromną kolekcją historycznych samochodów, motocykli i rowerów w tym tzw. kolekcjonerskich resoraków.

Ogród botaniczny

To tylko namiastka propozycji jakie promują najlepsze walory turystyczne Kraju Libereckiego z których warto skorzystać wykorzystując na dobrym poziomie bazę noclegową, która pozwala, co jest zrozumiałe na długi pobyt, który z pewnością pozostanie w miłych wspomnieniach i będzie zachęcał do powrotu aby spełnić nasze podróżnicze marzenia!
 

(Globtroter z Bielska-Białej)

Internauta

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%