Zamknij

Cynamonowy zapach świąt. Przyprawa nie tylko do wypieków

08:20, 21.12.2023 Monika Tyrna - naturoterapeutka Aktualizacja: 17:03, 12.01.2024
Skomentuj fot. ilustracyjne fot. ilustracyjne

Kiedy zaczyna się grudzień nasze myśli i oczekiwania kierują się na nadchodzące święta. Każdy z nas ma z nimi jakieś skojarzenia czy wspomnienia. Jak w kalejdoskopie przewijają nam się przed oczami różne obrazy i sytuacje, czasem wesołe i przyjemne a czasami smutne i pełne zadumy. Bardzo często tym obrazom towarzyszy zapamiętany zapach. Bywa, że jest to zapach choinki, innym razem aromatycznych cytrusów ale bardzo często, to zapach domowego ciasta. A to oznacza zapach wanilii, goździków czy cynamonu. I właśnie tej ostatniej przyprawie dzisiaj się przyglądniemy.

Cynamon, to popularny dodatek przyprawowy i aromatyczny wykorzystywany w kuchni. Jednak ta roślina kryje w sobie także właściwości prozdrowotne. Cynamon, a właściwie cynamonowiec, to rodzaj rośliny z rodziny wawrzynowatych, która obejmuje około 250 gatunków. Pierwotnie drzewa te potrafiące dorastać do 30 m. występowały tylko we wschodniej i południowo-wschodniej Azji. Obecnie są uprawiane i spotykane w całej strefie o klimacie subtropikalnym. Szczególne znaczenie ma dla nas cynamonowiec chiński zwany też wonnym i cynamonowiec cejloński.

Cynamon w skarbcach rzymskich cesarzy

Do Europy cynamon trafił z Egiptu, do którego prawdopodobnie przywędrował z Etiopii lub z Arabii. Już od III w p.n.e. cynamon podróżował Jedwabnym Szlakiem z Chin do Konstantynopola. Był na tyle ceniony, że cesarze rzymscy trzymali go w skarbcach obok innych kosztowności i klejnotów. Była to więc tylko przyprawa wyższych sfer.

Surowcem aromatycznym, który wykorzystujemy jako dodatek do kulinariów, ale także surowcem zielarskim jest wysuszona kora cynamonowca występująca w formie sproszkowanej lub w postaci niewielkich intensywnie pachnących poskręcanych ruloników. Jednym z najważniejszych składników kory cynamonowca jest aldehyd cynamonowy, kumaryny i epikatechina. Kora jest też bogata w witaminy z grupy B ale i witaminę C, A, E i K oraz minerały: wapń, magnez, fosfor, potas, żelazo i mangan. Z rośliny pozyskuje się również olejek aromatyczny.

Na dobrą pracę układu pokarmowego

Cynamon jako roślina bogata w związki aromatyczne będzie wpływał na prawidłową pracę układu pokarmowego. Jego właściwości wiatropędne, przeciwwzdęciowe oraz poprawiające trawienie wykorzystujemy w biegunkach, niestrawnościach, nieżytach jelit czy nudnościach lub wymiotach. Będzie też wydajnie wpływał na przyswaja-nie pokarmów ponieważ pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Poleca się go też stosować by przeciwdziałać wrzodom żołądka i dwunastnicy oraz robaczycom przewodu pokarmowego.

Kora cynamonowa cechuje się właściwościami antybakteryjnymi, ściągającymi i dezynfekującymi dlatego ten pachnący dodatek może być pomocny w ostrym zapaleniu oskrzeli, chorobach grypopodobnych, przeziębieniu, zapaleniu płuc czy astmie. Warto też cynamon wykorzystać w ostrym zapaleniu nagłośni, bezgłosie oraz stanach zapalnych przyzębia w tym dziąseł. Związki zawarte w cynamonowcu wykazują też działanie antyalergiczne i przeciwgrzybicze.

Cynamon dobry przy odchudzaniu

Cynamon jest naturalnym termogenikiem czyli środkiem wspomagającym spalanie tłuszczu oraz stymulującym przemianę materii z jednoczesnym oczyszczaniem organizmu z produktów ich przemian. Dużo jednak ważniejszą jego cechą jest wpływ na obniżanie poziomu cukru we krwi. Ta wiadomość jest szczególnie ważna dla osób chorujących na cukrzycę typu II. Kora cynamonowa i pozyskiwane z niej wyciągi są skuteczne w leczeniu hiperglikemii, ale i powikłań cukrzycy. Warto też by przyprawa ta znalazła się w diecie osób, u których stwierdzono wysoki poziom cholesterolu. Poleca się stosować cynamonowiec by wspomagać układ sercowo-naczyniowy. Widać bowiem jego korzystne działanie  przy kołataniu serca lub przy subiektywnym odczuwaniu dolegliwości sercowych.

Cynamon nie tylko do wypieków

Preparaty pozyskiwane z cynamonowca wykazują również właściwości pobudzające układ nerwowy oraz pozwalające kontrolować stężenie glukozy w mózgu. Badania dowiodły, że przyprawa jest pomocna w hamowaniu rozwoju choroby Alzheimera. Aldehyd cynamonowy i epikatechina mają też bardzo wysoką aktywność antyoksydacyjną, a jak wiadomo ograniczenie wolnych rodników to doskonała profilaktyka przeciwnowotworowa.

Widać więc wyraźnie, że dodawanie cynamonu nie tylko do ciast wiąże się z szeregiem prozdrowotnych zmian dla naszego organizmu. Na wysokie spożycie cynamonu powinny jedynie uważać kobiety w ciąży i osoby z czynną chorobą wrzodową.  W innych przypadkach dieta bogata w ten aromatyczny dodatek przyniesie wiele korzyści.
 

(Monika Tyrna - naturoterapeutka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%