Argania (Argania Spinosa) – rośnie na południu Maroka od 60 milionów lat i tylko tam wydaje owoce. Plantacje drzew arganowych próbowano zakładać w Meksyku ze względu na podobieństwo do marokańskich warunków atmosferycznych i glebowych – bez skutku. Rośnie gdzie chce i jak chce. Ma w sobie wolność i niezależność podobną do dumnych Berberów.
Mówią o niej „drzewo żelazne” bo potrafi znosić skrajne temperatury od 50 stopniowych upałów do chłodniejszych 2 stopni Celsjusza. Smagana raz gorącymi wiatrami znad Sahary, a raz chłodną bryzą znad Atlantyku trwa dzielnie świadkując kolejnym pokoleniom mieszkańców Maroka. W poszukiwaniu wody jej korzenie potrafią zapuścić się na głębokość nawet 30 metrów.
Wodę gromadzi w kolcach a gdy przychodzi długa susza argania zrzuca liście i cierpliwie czeka na deszcz. Zdarza się nawet, że 8 lat…Gdy tylko pojawia się życiodajna woda korona drzew zazielenia się w mgnieniu oka, następnie zakwita na żółto i wydaje owoce kształtem i wielkością przypominające oliwki. Dojrzałe owoce spadają z drzewa i brunatnieją. To wtedy berberyjskie kobiety schodzą się z okolicznych wiosek i zbierają orzechy dające olej arganowy wykorzystywany od wieków w ich kuchni i w zabiegach kosmetycznych.
Orzech jest twardy więc pozyskanie cennego „płynnego złota” nie jest łatwe. Zbyt silnie uderzenie może zmiażdżyć i uszkodzić delikatne nasiono ukryte wewnątrz miąższu. Mechanizacja tego procesu nie wchodzi w grę. W tej żmudnej, ręcznej czynności pozyskuje się nie tylko olej arganowy ale również miąższ nadający się na paszę dla zwierząt , i łupiny orzecha przeznaczane na opał w wiejskich domostwach.
Choć w Maroku olej arganowy znany jest o wielu pokoleń, to świat usłyszał o nim dopiero w XXI wieku dzięki niezwykłej kobiecie – profesor Zoubidzie Charrouf. Ta dzielna Marokanka będąca jedyną kobietą chemikiem na Uniwersytecie w Rabacie, poświęciła całe swoje zawodowe życie badaniom drzewa arganowego. Ponieważ wyniki jej pracy naukowej utwierdziły ją w przekonaniu o cennych właściwościach oleju arganowego zarówno dla zdrowia jak i dla urody, postanowiła rozpropagować to narodowe dobro po całym świecie. Coraz większe zapotrzebowanie na ten luksusowy olej spowodował poprawę warunków ekonomicznych około 3 milionom Marokańczyków. Ilość prozdrowotnych i pielęgnacyjnych właściwości oleju arganowego nie sposób wymienić na jednej stronie, więc podaję tylko część z nich:
WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE
WŁAŚCIWOŚCI UPIĘKSZAJĄCE I PIELĘGNACYJNE
Dobrej jakości olej arganowy ma specyficzny, delikatny zapach i jest stosunkowo drogi. Aby uzyskać 1 litr oleju arganowego potrzeba około 12 godzin pracy doświadczonych rąk marokańskiej kobiety. Ponadto w tym procesie traci się około 25 % oleju zawartego w nasionach.
Olej arganowy w społeczności berberyjskiej jest stosowany w kuchni podobnie jak oliwa z oliwek w kuchni śródziemnomorskiej. Spożywany jest codziennie z chlebem oraz jako dodatek do potraw mięsnych i rybnych. Tradycyjnym słodkim przysmakiem jest amlou – olej wymieszany z miodem i zmielonymi migdałami.
Dla Pań chcących poczuć na swej skórze prawdziwy olej arganowy sprowadzony prosto z berberyjskiej manufaktury zapraszam
9-ego marca na WARSZTATY WYKONYWANIA NATURALNYCH KOSMETYKÓW NA BAZIE OLEJU ARGANOWEGO.
Chętne Panie nauczę jak wykonać wspaniałe ziołowo – arganowe kosmetyki w zaciszu swojego domu.
Przygotujemy dla Uczestniczek:
UWAGA: Z okazji Dnia Kobiet dla pierwszych 3 Pań prezent: rabat 40 zł i słoiczek jaśminowego kremu pod oczy
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz