Zamknij

Skąd się wziął Dzień Babci i Dziadka?

17:11, 19.01.2024 A.R
Skomentuj fot. ilustracyjne fot. ilustracyjne

21 stycznia i 22 stycznia to nie tylko daty w kalendarzu, to dni, które składają hołd naszym babciom i dziadkom. Choć tradycja narodziła się przypadkowo, stała się ważną częścią naszego kulturalnego dziedzictwa. 

Narodziny tradycji

W 1964 roku na łamach tygodnika "Kobieta i Życie" pojawił się pomysł wyznaczenia dnia, kiedy szczególnie będziemy czcić wszystkie babcie. Choć pomysł ten nie spotkał się z natychmiastową reakcją, to rok później, dzięki "Tygodnikowi Poznańskiemu", rozpoczęto obchody Dnia Babci w Poznaniu. Początkowo lokalna inicjatywa, z biegiem lat rozprzestrzeniła się na cały kraj.

Początki w Poznaniu

W Poznaniu wszystko zaczęło się przypadkowo. 21 stycznia 1965 roku, w sztuce "Drzewa umierają stojąc" Alejandro Casony, Mieczysława Ćwiklińska, obchodząca niedawno 85 urodziny, grała rolę Babci. Dziennikarz "Expressu Poznańskiego" Ryszard Danecki wpadł na pomysł uczczenia rocznicy urodzin aktorki, ogłaszając dzień 21 stycznia Dniem Babci. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a 21 stycznia 1966 roku został ogłoszony oficjalnym Dniem Babci.

Dzień Dziadka

Dzień Dziadka przybył do Polski prawdopodobnie z USA i stał się "pochodną" Dnia Babci. W latach 70. rozpoczęto poszukiwania odpowiedniej daty dla tego święta, a ostatecznie, 22 stycznia, dzień po Dniu Babci, został ustanowiony Dniem Dziadka.

Obchody na świecie

Dzień Babci obchodzony jest również w Bułgarii i Brazylii, jednak ma swoje odpowiedniki na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych prekursorką obchodów była Marian Lucille Herndon McQuade, która doprowadziła do ustanowienia oficjalnego National Grandparents Day w 1978 roku. Święto to obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które przypada na pierwszy poniedziałek września. 

W Wielkiej Brytanii Dzień Dziadków obchodzony jest w pierwszą niedzielę października. Symbolem święta są niezapominajki. W innych krajach na świecie Dzień Babci i Dziadka lub Dzień Dziadka obchodzony jest w następujące dni: we Francji – w pierwszą niedzielę marca, w Niemczech - 11 lutego, 
w Hiszpanii - 26 lipca, w Meksyku - 28 sierpnia, we Włoszech - 2 października (w święto Świętych Aniołów Stróżów). W Italii obchody Dnia Babci i Dziadka często przybierają formę festiwali rodzinnych. Wnuki i dziadkowie razem gotują tradycyj-ne potrawy, dzieląc się ze sobą sekretami kulinarnymi. 
W Japonii dzień ten przypada na 15 września i obchodzony jest pod nazwą Dnia Szacunku dla Wieku. W kraju „kwitnącej wiśni” jednym z najpiękniej-
szych zwyczajów tego dnia jest wspólna ceremonia parzenia herbaty i obdarowywanie swoich dziadków ręcznie wykonanymi kwiatami.

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%