Tarczyca pomaga regulować podstawową przemianę materii, czyli szybkość z jaką komórki organizmu w warunkach spoczynku tworzą i przekształcają energię ze spożytego pokarmu. Nadmiar hormonów oznacza zwiększony, a ich niedobór zmniejszony obrót energii. Hormonami decydującymi o szybkości przemiany materii organizmu są: trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4). Do powstania obu hormonów potrzebny jest jod. Tarczyca produkuje jeszcze jeden hormon-kalcytoninę, która wpływa na równowagę gospodarki wapniowej i fosforanowej. Tarczyca pełni również istotną rolę w funkcjonowaniu układu sercowonaczyniowego.
W mechanizmie wytwarzania hormonów w tarczycy bierze udział również przysadka mózgowa. Na sygnał docierający z tarczycy, że we krwi krąży zmniejszona ilość hormonów, przysadka zaczyna wytwarzać inny hormon – tyreotropinę (TSH), która pobudza komórki tarczycy do wydzielania T3 i T4. W zależności od stężenia hormonów produkowanych przez gruczoł tarczowy, może pojawić się zespół różnych dolegliwości związanych np. z niedoczynnością, nadczynnością, wolem, a także rozwojem chorób autoimmunologicznych tj Hashimoto, czy choroba Gravesa-Basedowa.
Aby wspomagać pracę tarczycy warto zwrócić uwagę na właściwe odżywianie, które niewątpliwie jest bardzo istotnym wsparciem zaleconej przez lekarza terapii. Dla tarczycy szczególnie istotna jest właściwa podaż jodu, a także selenu, cynku, żelaza i witaminy D, gdyż niedobór tych witamin może uniemożliwić syntezę hormonów, co z kolei może mieć wpływ na pracę całego organizmu. Dieta u osób z problemami tarczycy powinna również uwzględniać zwiększone ryzyko odkładania się tłuszczu, wzrost poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Szczegółowe zalecenia dietetyczne przy problemach tarczycy powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, a także jego problemów zdrowotnych, włączając również uwzględnienie nietolerancji pokarmowych, alergii, istniejących chorób o charakterze przewlekłym.
Z pomocą przy leczeniu, wspomaganiu leczenia dolegliwości związanych z praca gruczołu tarczowego przychodzi naturalna, delikatna, manualna technika powięziowa tj Technika Bowena. Jest ona naturalną, bezpieczną i nieinwazyjną terapią, dzięki której regulowana jest praca również układu hormonalnego. Podczas zabiegu techniką Bowena terapeuta palcami wykonuje precyzyjne ruchy w różnych punktach ciała, które stanowią pewnego rodzaju informację, przenoszona w postaci wibracji poprzez układ nerwowy do mózgu. Dzięki tego rodzaju bodźcom zapoczątkowywane są ogólnoustrojowe procesy naprawcze, które pomagają przywrócić organizm do tzw. równowagi.
Funkcje terapeutyczne rozpoczynają się od zrelaksowania organizmu i przejęcia dominacji przez układ nerwowy przywspółczulny. Kolejno następuje oczyszczenie organizmu przez pobudzenie nerek oraz układu limfatycznego, a w dalszym etapie następują procesy regeneracyjne i wzmacniające narządów i poszczególnych układów, co wiąże się z przywróceniem im funkcjonalności. Terapia Bowena jest wyjątkowo skuteczna, gdyż pozwala zminimalizować lub usunąć dolegliwości, zauważalnie poprawić stan zdrowia, co dokonuje się wielopłaszczyznowo i w stosunkowo niedługim czasie. Zapraszamy do skorzystania z tej bezpiecznej i naturalnej terapii. Gabinet Terapii Manualnej Techniką Bowena, ul.Ametystowa 25, Bielsko-Biała Rezerwacja telefoniczna wizyt: 507 051 793, 603 840 225 On-line: www.bowen.net.pl
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz